Kamenný koberec i do interiéru. Proč ne?

Kamenné materiály v interiéru byly pro designéry dlouhá léta tabu. Zájem o nové trendy je však přinutil hledat originální řešení. Takovým je i kamenný koberec, který může udělat s interiérem divy.

S kamennými koberci se obvykle setkáváme v zahradách, kde už dávno neslouží jen jako praktický a bezpečnostní prvek. Důvěru majitelů domů si získali také při hledání stylových estetických doplňků zdobících exteriéry všech typů. Už první pokusy s jejich uplatněním v interiérech ovšem naznačily, že své stabilní místo si najdou i přímo v domácnostech.

Nový design, vysoká odolnost, nenáročná údržba
Hlavní motivací majitelů, kteří zaexperimentují s kamenným kobercem i v interiéru, je snaha vnést do domácnosti nový design. Na rozdíl od novinek ze světa dlažeb a klasických koberců, které se začínají podobat jednomu kopytu, je takový koberec netradičním prvkem měnícím celý vzhled prostoru. Majitelům lichotí i jejich dlouhodobá životnost, ke které není nutno přispívat častou údržbou, právě naopak.

Kde v interiéru se tyto koberce uplatní nejlépe

  • jako poutavý estetický doplněk na chodbách, resp. ve vstupních halách
  • jako elegantní prvek schopný odolávat zvýšené vlhkosti v koupelnách
  • jako protiskluzový a snadno čistitelný podlahový povrch v kuchyních
  • jako kvalitní a bezpečný podlahový povrch na schodištích v domech

Kamínky, ze kterých se vyrábí nejvíce koberců
Říční – Kamínky z řek patří k té nejlevnější variantě na trhu, která je dostupná ve více provedeních. Oblíbené jsou hlavně koberce s kameny více odstínů, jejichž vzhled vytváří jakousi pomyslnou pestrobarevnou mozaiku.

Mramorové – Tyto koberce jsou téměř dvojnásobně dražší, ale odměnou za vyšší investici je srovnatelně lepší kvalita a delší životnost. Mramorové kamínky také potěší i širokou škálou barevných provedení od hřejivých kávových a pastelových tónů až po extrovertnější korálové či narůžovělé odstíny.

Smíšené – Podobně jako u říčních a mramorových koberců, i ty míchané se zhotovují spojováním kamenů s epoxidovou pryskyřicí, která je drží pohromadě. Rozdíl spočívá pouze v tom, že ke zhotovení koberce se využívá více druhů kamínků od praného štěrku po dražší mramor. Spolu tak vytvářejí komfortní a opticky přitažlivou směs kameniva.

Plusy a minusy kamenných koberců v interiéru:

  • dobré protiskluzové vlastnosti
  • pestrá nabídka prodávaných provedení
  • minimální údržba, snadné čištění
  • odolnost vůči mechanickým poškozením
  • mohou vzbuzovat chladný, až syrový dojem
  • cena za m² je vyšší než u jiných krytin
  • nejsou hebké a pohodlné jako klasické koberce

V době, kdy se trendy neustále mění a interiérový design ovládají nekonvenční prvky, jsou kamenné koberce skvělou možností pro oživení domova. Takto už nemusí čekat na svoji šanci u bazénů, v altánech nebo na balkonech. Příjemný dotek kamene můžeme pocítit rovnou doma. Proč ne? Vždyť originalita a jedinečnost si vždy najdou cestu.


Redakce radí: Využijte moderní trendy a vylaďte interiér svého domu k dokonalosti.


Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Revize elektrorozvodů vede k zajištění bezpečnosti vašeho domova

Revize elektrorozvodů je nezbytným krokem pro udržení bezpečnosti a spolehlivosti elektrických instalací ve vašem domě. Tato proces je často známý jako revize elektroinstalací a...

Vždy, když končí letní teploty, se loučíte se svou terasou?

Denní teploty pomalu, ale jistě klesají. Není se čemu divit, máme přece zcela pokročilý podzim. I vám je z toho smutno? A hlavně kvůli...

Další články autora