Jak si vybrat správnou matraci

Nákup nové matrace není malou investicí, bude však vašim společníkům každou noc na dlouhou dobu a proto jejímu výběru věnujte velkou pozornost. Oceníte to každé ráno, když se vzbudíte bez bolestí, svěží a plní energie. Poradíme vám, na co byste se měli u nové matrace určitě ptát.

Jak ho budu využívat
Pro pravidelné používání jsou určeny matrace s dlouhou životností, které se vybírají individuálně podle nároků a postavy majitele. Nejdelší životnost mají latexové matrace, matrace z paměťové pěny, taštičkové matrace nebo přírodní i bio-ručně šité matrace. K příležitostnému spaní hostů či na chatě stačí matrace pěnové, levnější sendvičové nebo pružinové. Každá matrace by měla být po 5 až 10 letech používání vyměněna.

Jakou má materiál tvrdost a tuhost
Tvrdost matrací se uvádí v rozsahu 1 až 7, od nejměkčích po nejtvrdší. Nejměkčí matrace jsou latexové nebo ze studené pěny. V poslední době jsou velmi oblíbené tvz. líné pěny, tedy visco-elastické. Tyto matrace se dobře přizpůsobují tělu a zabraňují otlakům. Uvítají je hlavně senioři nebo osoby trpící kloubními problémy. Nejčastěji jsou používány středně tuhé matrace udržující páteř v rovině (latexové, pěnové, sendvičové, z paměťové pěny, pružinové a taštičkové, přírodní, bio-ručně šité). Tužší matrace bývají vyztuženy kokosovým vláknem či koňskými žíněmi. Tyto materiály navíc propůjčují matrací dobrou prodyšnost a proto jsou vhodné pro alergiky. Nejtvrdší matrace jsou vhodné pro osoby vyšší váhové kategorie. Speciální profilování jednotlivých částí matrací umožňuje vytvářet až 7 anatomických zón pro lepší spánek. Zvolit můžete také matraci se dvěma tuhostmi a rozhodovat se pro ně podle okolností.

Jaké jsou optimální rozměry
Matrace by měla být alespoň o 20 cm delší než uživatel a pro zajištění pohodlí při otáčení se dospělým doporučuje dostatečná šířka, ideálně 90 cm, u dvoulůžka alespoň 80 cm pro každého. Optimální výška matrace je kolem 15 cm. Samozřejmě čím je matrace vyšší, tím je komfortnější a lépe se z ní vstává. Máte-li postel s pevným roštem, doporučujeme spíše vyšší matraci.

Jaký je správný rošt k mé matraci
Ani nejlepší matrace vám nepomůže, nebude-li mít kvalitního partnera v podobě vhodně zvoleného roštu. Rošty z pružných lamel se hodí k pěnovým matrací. K pružinovým matrací si pořiďte pevný laťový rošt. Na pevný rošt můžete použít i pěnovou matraci, ale počítejte s tím, že při této kombinaci bude matrace tvrdší.

Co je třeba si před koupí vyzkoušet
Při koupi se určitě poraďte s odborníkem v prodejně specializované na matrace. Zjistěte si, z čeho je matrace vyrobena, jaké má vlastnosti a jakou poskytuje prodejce záruku. Vyhraďte si dostatek času a zkoušejte. Lehněte si na matraci, přetočte se. Matrace by měla kopírovat tvar vašeho těla, když si lehnete, musíte se cítit příjemně, nic by vás nemělo tlačit, ani se nesmíte propadat.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Revize elektrorozvodů vede k zajištění bezpečnosti vašeho domova

Revize elektrorozvodů je nezbytným krokem pro udržení bezpečnosti a spolehlivosti elektrických instalací ve vašem domě. Tato proces je často známý jako revize elektroinstalací a...

Vždy, když končí letní teploty, se loučíte se svou terasou?

Denní teploty pomalu, ale jistě klesají. Není se čemu divit, máme přece zcela pokročilý podzim. I vám je z toho smutno? A hlavně kvůli...

Další články autora