Klimatizace vs. stropní chlazení – co se k nám více hodí

Do obou je třeba pořádně investovat, ale obě nám to během nejžhavějších letních dnů několikanásobně vrátí. Klimatizace a stropní chlazení toho mají tolik společného, ale přece jsou mezi nimi zásadní rozdíly. A právě ty určují, které z těchto zařízení se hodí do naší domácnosti víc.

Názory jsou různé. Zatímco jedni na klimatizaci nedají dopustit, jiní ji v porovnání se stropním chlazením považují za staromódní a slabě výkonnou. V mnoha případech je to věc vkusu, ale při výběru bychom měli hledět na bezpečnost, praktické využití a možnost úspory. Teprve potom bude výběr jednoznačný a léto doma si dokážeme užít navzdory vedrem.

Jak jednotlivá zařízení fungují

Klimatizace – S klimatizací se setkáváme běžně. Klimatizační jednotky jsou buď mobilní nebo klasické, které se instalují na zeď. Zařízení pracují na bázi ochlazování vzduchu a jeho následného foukání do prostoru.

Stropní chlazení – U těchto zařízení je proces chlazení zcela jiný. Klíčovou roli při něm hraje ochlazená voda, která se prostřednictvím sítě trubek zabudovaných ve stropě mění na studený vzduch a odtud dostává do prostoru.

Porovnání – klimatizace vs. stropní chlazení

Cena – Při zohlednění ceny je na tom podstatně lepší klimatizace. S výjimkou nejdražších klimatizačních jednotek je levnější io desítky až stovky eur. Obzvlášť kvůli tomu, že její instalace není tak náročná jako při stropním chlazení, což šetří další peníze.

  • výběr na základě ceny dopadne ve prospěch klimatizace

Instalace – Pokud si nedáte instalovat stropní chlazení hned při výstavbě objektu, čeká na vás náročná rekonstrukce. Instalace má podobný princip jako montáž podlahového vytápění, takže se připravte na renovaci celého stropu. S klimatizací je to o dost jednodušší. Buď ji namontujete na strop bez zásahů do něj, nebo využijete mobilní zařízení.

  • výběr na základě instalace dopadne ve prospěch klimatizace

Prostor v bytě – Rekonstrukce stropu sice lze zabrat, ale odměnou je zařízení, o kterém ani nebudete vědět. Na rozdíl od viditelné a často zavazující klimatizace bude diskrétně ukryto ve stropě. Navíc, jeho provoz je tichý, takže nejenže nenarušuje prostor, ušetří vás i hluku.

  • výběr na základě prostoru v bytě dopadne ve prospěch stropního chlazení

Ohled na zdraví – Tichý a nerušený provoz vyplývající z diskrétní polohy ve stropě přináší i plusy pro zdraví obyvatel. Stropní chlazení nefouká do prostoru vzduch, který by vytvářel průvan nebo jinak ohrožoval zdraví. Jeho provoz je na rozdíl od klimatizací zdraví prospěšný.

  • výběr na základě ohledu na zdraví dopadne ve prospěch stropního chlazení

Náklady na spotřebu – Stropnímu chlazení se ve srovnání s klimatizací ujde ještě pár plusů. Patří k nim i celková spotřeba energie, která je díky zpracovávání vody nižší, a to i při stejném výkonu. Dvojnásob to platí, pokud se stropní chlazení nenapojuje na čerpadlo, ale na vodu z vlastní studny.

  • výběr na základě nákladů na spotřebu dopadne ve prospěch stropního chlazení

Údržba – Kvalitní stropní chlazení vyžaduje jen občasnou revizi, ideálně jednou za 5 let. Kromě ní nepotřebuje žádnou speciální péči. Klimatizace jsou na tom o něco hůře. Majitelé musí pravidelně měnit filtry a alespoň jednou ročně je třeba provést i kompletní čištění zařízení.

  • výběr na základě údržby dopadne ve prospěch stropního chlazení

Výše uvedené faktory nemusí být při výběru vhodného zařízení směrodatné. To, které z nich se hodí do vybrané domácnosti více, závisí na několika individuálních kritériích. Naše srovnání tak plní pouze poradní funkci a objektivně shrnuje, co lze od klimatizace, resp. stropního chlazení očekávat. Samotný výběr je už na vás.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Revize elektrorozvodů vede k zajištění bezpečnosti vašeho domova

Revize elektrorozvodů je nezbytným krokem pro udržení bezpečnosti a spolehlivosti elektrických instalací ve vašem domě. Tato proces je často známý jako revize elektroinstalací a...

Vždy, když končí letní teploty, se loučíte se svou terasou?

Denní teploty pomalu, ale jistě klesají. Není se čemu divit, máme přece zcela pokročilý podzim. I vám je z toho smutno? A hlavně kvůli...

Další články autora