8 tipů jak vytvořit perfektní kuchyni

Kuchyně bývá centrem života v domácnosti a většinou je spojena také s jídelnou. Aby se v ní cítili všichni členové domácnosti příjemně, je třeba při jejím navrhování nebo renovaci myslet na všechny funkce a vytvořit pro ně místo. Poradíme vám, jak při tom postupovat.

 1. Začněte s celkovým pohledem
  Prvním krokem je zhodnocení stávajících podmínek kuchyně a přezkoumání prvků, které zásadně ovlivní uspořádání kuchyně. Důležité jsou rozměry oken, dveří a způsob, jak navazuje kuchyně na sousední místnosti. Potom si navrhněte několik náčrtů, jako by se vám líbilo uspořádání ve tvaru písmene U nebo tvar L. Když v tom máte jasno, změřte rozměry velkých spotřebičů nebo vyberte nové, na jejich velikosti závisí šířky a délky pultů a skříněk.
 2. Jak využíváte prostor
  Při plánování je důležité zamyslet se, jak vlastně v kuchyni vaříme. Pečeme či grilujeme? Často krájíme a děláme saláty? Jaký je náš každodenní ranní rituál? Někteří lidé nepoužívají varnou desku často, jiní zase pravidelně. A možná potřebujete oddělený prostor pro odšťavňování nebo přípravu espressa. Všechny tyto věci je třeba vědět, aby se pro ně mohl vytvořit dostatečný prostor.
 3. Vytvořte zóny
  Před pár lety dominovala při navrhování kuchyní myšlenka kuchyňského trojúhelníku, jehož vrcholy tvoří dřez, sporák a chladnička. Dnes se designéři snaží spíše vytvářet určitá seskupení a zóny. V každém případě je optimální, aby byly umyvadlo, pracovní deska a sporák umístěny blízko, v maximální vzdálenosti 1 metru. Více než dva metry mezi dřezem a varným centrem je příliš mnoho. Přípravný prostor pro čištění potravin, sekání a míchání přísad by měl mít snadný přístup k odpadnímu koši, dobré je spárovat také lednici s potravinovou skříní nebo spíží. Chladnička však může být dále od umyvadla a pultu, je to velký prvek a obyvatelé domácnosti se tak mohou dostat k občerstvení bez vniknutí do pracovního prostoru kuchaře.
 4. Mějte „chaos“ pod kontrolou
  Dřez a sporák by měly být umístěny tak, aby byly mimo průchozí trasu. Používáme zde oheň i vodu a nechceme, aby nám při tom někdo překážel. Pokud chceme mít „společenskou“ kuchyni, měli bychom v ní vytvořit místo, kde se mohou naši blízcí zdržovat, aniž by nám šlapali na paty. Efektivní je také zajistit snadný přístup k odpadkovým košům.
 5. Světlo je třeba nasměrovat smysluplně
  Pokud je to možné, využívejte denní osvětlení a vnější pohledy. Nemusíte se bát ani zavěšených „plovoucích“ poliček na okně. V kuchyni nejsou moc praktické zapuštěné zdroje světla. Více nápomocné jsou povrchové úchyty, stojanová svítidla nebo svítící pásky na spodní strana skříněk, které jsou soustředěny na smysluplná místa. Nainstalovaný stmívač zase může zajistit osvětlení konkrétních pracovních zón i celé místnosti.
 6. Využijte zásuvky i dvířka promyšleně
  Skříňky by měly obsahovat plně výsuvné zásuvky i vertikální skladování. Oba způsoby mají své funkce. Zásuvky jsou úžasné pro dosah na zadní stranu skříně, takže jsou ideální pro talíře, misky a menší pánve. Některé věci se v zásuvkách ukládají velmi nešikovně, například pečící plechy, řezací desky a někdy i velké pánve. Hlouběji vysoké skříně se mohou přizpůsobit složitějším tvarům. Prohlédněte si tedy dobře své kuchyňské vybavení, abyste přesně věděli, co potřebujete.
 7. Vybírejte vhodné materiály
  Na často používaných plochách není třeba šetřit na trvanlivosti materiálů. Žádný z nich není nezničitelný, ale některé používáme každý den, takže by měly být více chráněny proti opotřebení. Největší trvanlivost dokazují šamotové dlaždice, dřevo a odolné povrchové úpravy.
 8. Útulné stolování
  Jídelní stůl je třeba vybírat podle rozměrů místnosti, aby prostor pro stolování působil útulně. Chcete-li příjemnou jídelnu, stůl by neměl „plavat“ ve velké místnosti, ale neměl by být ani natištěný. Průchozí trasy kolem stolu by měly být alespoň metr široké. Velmi důležité je také osvětlení. Vhodná jsou závěsná svítidla nebo lustry zavěšené asi 80 cm nad stolem, aby se vytvořil útulný světelný ostrov a zaměřil pozornost strávníků na to, co je nejdůležitější – dobré jídlo a skvělá společnost.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Revize elektrorozvodů vede k zajištění bezpečnosti vašeho domova

Revize elektrorozvodů je nezbytným krokem pro udržení bezpečnosti a spolehlivosti elektrických instalací ve vašem domě. Tato proces je často známý jako revize elektroinstalací a...

Vždy, když končí letní teploty, se loučíte se svou terasou?

Denní teploty pomalu, ale jistě klesají. Není se čemu divit, máme přece zcela pokročilý podzim. I vám je z toho smutno? A hlavně kvůli...

Další články autora