V receptu na příjemný a zdravý domov jsou rostliny tajnou ingrediencí. Každá místnost v naší domácnosti má jiné podmínky a aby pokojové květiny rostly do krásy, je třeba je umístit na místa, která jsou co nejblíže jejich přirozenému prostředí. Poradíme vám, jak na to.
Obývací pokoj
Společenská zóna je místem, kde trávíme nejvíc času a většinou v ní máme i nejvíce prostoru. Bydlíte-li v bytovém domě, je však třeba dbát na to, abyste rostlinami nepokryli příliš mnoho drahocenného podlahového prostoru. V obýváku bývá poměrně hodně světla, takže se sem hodí vysoké a vzpřímené rostliny, které se stanou dominantním prvkem. Spolehlivou volbou jsou fíkusy, vyžadují velmi malou péči a zabírají jen malou část podlahy. Skvělá je i šeflera (Schefflera arboricola), ale její růst je třeba korigovat, jinak se může příliš rozrůst. Podobným případem je i Monstera skvělá, která vypadá velmi efektně, ale podle svého názvu se může bez kontroly rozrůst ve skutečné monstrum. Další oblíbenou a také trendovou možností jsou popínavé rostliny. Hezky vyniknou, pokud na ně máte vhodné police nebo výklenky. Na světlém místě je vítězem Lucerna Woodů, který se velmi snadno dostane až na podlahu iz nejvyšší police.
Ložnice
V ložnici si chceme odpočinout, takže by v ní měly být rostliny, které čistí vzduch. Doporučujeme Sansevierii třípásu, známou jako „Svočin jazyk“, protože uvolňuje hodně kyslíku v noci, kdy ho potřebujeme nejvíce. Tyto rostliny najdeme ve všech druzích tvarů a velikostí, takže si můžete naplnit ložnici všemi odrůdami. Dalším dobrým čistič vzduchu je Lopatkovec. Pokud jste v pěstování začátečníci, naučí vás, jak o rostliny pečovat – vydrží dlouhou dobu bez vody a po polití se rychle vzchopí. Pokud máte světlou ložnici, výbornou možností je také Aloe Vera, která je také dobrou čističkou vzduchu.
Koupelna
Máte-li v koupelně trochu světla, ale ne přímé slunce, můžete tam umístit krásné rostliny, které milují vlhkost. Rostlince Kalatea (calathea ornata) se daří i ve stínu se spoustou vlhkosti ve vzduchu. Pokud se do vaší koupelny dostane velmi málo nebo žádné světlo, zkuste kapradina Nefrolepku vznešenou, tato rostlina se nedá zničit nadměrnou vodou, protože miluje být vlhká. Do tmavé a suché koupelny se hodí tři rostliny, které se mohou vyrovnat s těmito podmínkami: tchyně jazyk Sansevieria cylindrica, Zamiokulkas a Aspidistra elatior.
Kuchyně
Pokud máte v kuchyni pěkné a prostorné okenní parapety, využijte je na kaktusy a sukulenty. Nejenže se snadno vyrovnají s teplem při vaření, ale milují také slunce a potřebují velmi málo zalévání. Ve skutečnosti by kaktusy neměly být vůbec polévány mezi zářím a březnem. Když zaléváte sukulenty, musíte se ujistit, že nadbytečná voda má kam odtékat.
Chodba
Chodby a předsíně bývají často chladné a vystavené proudem vzduchu, proto se do nich nejlépe hodí Aspidistra elatior, která se dokáže vypořádat s průvanem a nevadí jí ani prašnost. Další vhodnou rostlinou je Chamédorea úhledná, zvaná také Horská palma, je stále jednou z nejprodávanějších pokojových rostlin na světě.
Trendy v rostlinách
V současnosti můžete nalézt originální pokojové rostliny a dobré rady v mnoha bratislavských květinářstvích. Už dávno se nenosí jen klasické muškáty a orchideje, v prodejnách i na trzích dostanete moderní řasokulky, různé „zahrádky ve skle“ – terária, sukulenty, masožravky nebo trendy vodní či vzdušné rostliny.